Wiadomości

Już za... 10 dni matura. Świadectwa z "poślizgiem", ale egzamin się odbędzie

Początek matur w całym kraju odbędzie się planowo 6 maja. Pierwszy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczyna się tego dnia o godz. 9.
Początek matur w całym kraju odbędzie się planowo 6 maja. Pierwszy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczyna się tego dnia o godz. 9. Fot. Maciej Kosycarz / KFP

26 kwietnia to według rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej dzień zakończenia roku szkolnego w klasach maturalnych. Wszystko wskazuje na to, że uczniowie trójmiejskich szkół będą mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości bez żadnych przeszkód. W niektórych placówkach już dziś rozdano świadectwa ukończenia szkoły średniej, w części odbędzie się to z opóźnieniem ze względu na planowane rady klasyfikacyjne.Czy gdyby nie przerwano strajku w oświacie matury by się odbyły?

tak, ministerstwo na pewno załatwiłoby to jakimś zastępstwem 47%
pisemne tak, ale z ustnymi byłby duży problem 29%
nie, tak poważnego egzaminu na tak wielką skalę nie udałoby się przeprowadzić bez nauczycieli 24%
zakończona Łącznie głosów: 529
Początek matur w całym kraju odbędzie się planowo 6 maja. Pierwszy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczyna się tego dnia o godz. 9. Podchodzą do niego wszyscy maturzyści. O godz. 14 tego dnia odbędzie się matura z języka polskiego - poziom rozszerzony.

Czytaj też: Trójmiejscy maturzyści dostaną świadectwa? "Sytuacja jest dynamiczna"

Do 6 maja pozostał jednak nieco ponad tydzień - zamierzają wykorzystać to dyrektorzy szkół, w których ze względu na strajk nauczycieli nie odbyły się jeszcze rady klasyfikacyjne uczniów.

- W Gdańsku takie rady planowane są jeszcze w kilku placówkach, część miała się odbyć jeszcze dziś rano. Jak zapowiadają dyrektorzy, wszystko powinno odbyć się na tyle sprawnie, że uczniowie już niedługo otrzymają świadectwa i będą mogli przystąpić do egzaminów dojrzałości - informuje Dariusz Wołodźko z biura prasowego gdańskiego magistratu.
Również w Gdyni uczniowie wszystkich 19 szkół średnich otrzymają świadectwa (na piątek ostatnia placówka miała zaplanowaną radę klasyfikacyjną - red.).

- Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu młodego człowieka. Nie bez przyczyny nazywany egzaminem dojrzałości, stanowi ważny krok na drodze edukacyjnej przyszłości, spełniania marzeń i zdobywania upragnionego zawodu. Jestem pewien, że wyniki matur będą imponujące. Mocno kibicuję wszystkim maturzystom - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Zeszłoroczni gdyńscy maturzyści zakończyli egzamin z najlepszą zdawalnością w Trójmieście i na Pomorzu oraz średnią wyższą niż średnia wojewódzka i krajowa.

W Sopocie we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych odbyły się rady klasyfikacyjne uczniów przystępujących do tegorocznej matury. Ostatnia rada klasyfikacyjna odbyła się w środę 24 kwietnia w Zespole Szkół Handlowych.

- Przewidujemy, że do egzaminu maturalnego przystąpi ok. 450 uczniów - informowała Anetta Konopacka z sopockiego magistratu.
Czytaj też: Ósmoklasisty, gimnazjalny i maturalny. Przed nami miesiące egzaminów

Strajk w oświacie zawieszonyW czwartek Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że pierwszy etap strajku nauczycieli zostanie zawieszony w sobotę 27 kwietnia. Decyzję argumentowano właśnie troską o uczniów klas maturalnych i prawidłowy przebieg egzaminu dojrzałości.

- Chciałbym powiedzieć tu jasno: prawda jest taka, że strajk mógłby być prowadzony dalej. Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. I nie zdołalibyście, panie premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności - dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice - mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP podczas czwartkowej konferencji prasowej po zebraniu prezydium Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Opinie (252) 7 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • wizerunkowo bardzo dużo nauczyciele stracili przez strajk wymyslony przez broniarza i schetynę.

  trzeba będzie lat żeby to nadrobić.

  • 156 55

 • szczurek znalazłeś kasę dla nauczycieli? przyjechałeś z ciastem i obiecałeś kasę z polityczny strajk

  prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek "mówił, że mamy walczyć i jest z nami. Walczymy o zmiany w systemie płac i zmianie systemu edukacji. Powiedział, że nas wspiera i żebyśmy się nie poddawali, bo nasz głos jest słyszalny!!! Dodał, że pieniądze są i zrobi wszystko, by były wypłacone

  • 44 17

 • nauczyciele zmęczeni strajkowaniem i nakręcaniem przygłupich piosenek udali się właśnie na zasłużoną majówkę:))

  • 121 32

 • przez to, że nie wiedziałam co z moją maturą, straciłam szacunek do nauczycieli

  jak odbiorę świadectwo to powiem im kilka słów, oczywiście tym strajkującym.

  • 110 53

 • Smiac mi sie chce z nauczycieli

  Dali sie podpuscic i nakrecic przeciwnikom PiSu. Po raz kolejny widac, ze madrosc wcale nie idzie w parze z wyksztalceniem.
  Raptem "dobro ucznia" przewazylo, dziwnym trafem dopiero jak rzad ich pozbawil wplywu na klasyfikacje.
  W zyciu nie zaglosowalbym na PiS (na PO czy inne tego typu wiosny tez nie), ale tu naleza im sie slowa uznania.
  A nierobow po kieszeni! Hehehe

  • 102 39

 • lepszy PiS niż to tęczowe lewactwo które podpala Polskę i wykorzystuje dzieci do walki politycznej

  • 41 17

 • Jakie życzenia ma prezydent Dulkiewicz dla maturzystów???

  Bo dotychczas milczala lub zagrzewala nauczycieli do boju.
  Może chociaż połamania długopisów?

  • 96 19

 • dla najlepszego maturzysty 0.7!

  • 27 4

 • szczurek będą kubki dla maturzystów?

  zdajesz sobie sprawę co oni przeszli przez wasz strajk?

  • 16 8

 • Na skutek starań rządu żeby matury jednak się odbyły

  Nauczyciele zawieszają strajk do września.Teraz wypiszą świadectwa, przeprowadzą matury i zakończą pracę na 3 miesiące (pensja będzie wpadać). Pojadą na Kanary do Grecji, Egiptu i na Sardynie, a potem wrócą i przypomną sobie, że mało zarabiają.

  • 102 34

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które miasto nie leży w województwie pomorskim?