• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa sieć szkół - co się zmieni w Trójmieście?

Elżbieta Michalak-Witkowska
11 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Sopot ogłosił już nową sieć szkół. Największa zmiana czeka Gimnazjum nr 2, które zostanie włączone do Zespołu Szkół Handlowych. Sopot ogłosił już nową sieć szkół. Największa zmiana czeka Gimnazjum nr 2, które zostanie włączone do Zespołu Szkół Handlowych.

Sopot i Gdynia przedstawiły nową sieć szkół, która powstała w odpowiedzi na reformę edukacji, zatwierdzoną w poniedziałek podpisem prezydenta. Gdańsk szczegółowe plany ujawni dopiero w czwartek, 19 stycznia.



Szkoła dzięki reformie edukacji będzie:

Reforma oświaty, której przeciwne są samorządy, część nauczycieli i rodziców, wdrażana będzie od 1 września 2017 r. Samorządy jednak przygotowują się do niej już teraz - ostatecznie do 31 marca zobowiązane są przedstawić nową sieć szkół.

Sopot i Gdynia ujawniły już swoje plany reorganizacji istniejącej dziś sieci szkół.

Sopot - zmiany dotkną tylko Gimnazjum nr 2

Układ sieci sopockich szkół podstawowych nie zmieni się, podobnie jak lokalizacja i obwody gimnazjów, które do momentu wygaszania pozostaną takie same. Licea i szkolnictwo specjalne również pozostaje bez zmian.

- W zaproponowanej przez nas sieci szkół jest jedna zasadnicza zmiana - od 1 września 2017 r. Gimnazjum nr 2 przy ul. Wejherowskiej zostanie włączone do Zespołu Szkół Handlowych, który to od tego czasu funkcjonować będzie w trzech miejscach: w budynku Gimnazjum nr 2 i dwóch dotychczasowych siedzibach, tj. przy ul. Kościuszki 18/20 i al. Niepodległości 749 - mówi Piotr Płocki, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Sopocie. - Finalnie, od 1 września 2019 r. Zespół Szkół Handlowych będzie funkcjonował w dwóch lokalizacjach - w budynku po gimnazjum, przy ul. Wejherowskiej i na al. Niepodległości. Budynek na Kościuszki pozostanie do dyspozycji miasta.
Według wyliczeń sopockich urzędników w Sopocie do roku 2019 zabraknie od 150 do 200 godzin dydaktycznych - co oznacza, że godzin w przeliczeniu na etaty zabraknie dla ok. od 7 do 11 nauczycieli, co dotyczy przede wszystkim nauczycieli uczących języka polskiego, języków obcych i matematyki.

- Z uwagi na to, że po 2019 r. nastąpi wzrost liczby oddziałów w szkołach ponadgimnazjalnych, na skutek spotkania się dwóch roczników: absolwentów klas ósmych i ostatnich roczników gimnazjów - sytuacja nauczycieli się polepszy - pojawi się więcej etatów - dodaje Płocki.
Gdynia nie likwiduje szkół ani etatów

O planach Gdyni względem nowej siatki szkół pisaliśmy już 17 grudnia.

W celu wypracowania rozwiązań dotyczących przyszłości szkół odbyło się tu 37 spotkań z udziałem wiceprezydenta Bartosza Bartoszewicza z dyrektorami szkół, radami pedagogicznymi, radami rodziców, samorządami uczniowskimi, związkami zawodowymi.

Wypracowano wówczas kilka rozwiązań. Pierwsze dotyczy Gimnazjum nr 1, które zostanie przekształcone w liceum ogólnokształcące i rozpocznie nabór na rok szkolny 2017/2018. Gimnazjaliści zakończą naukę w obecnym budynku, a licealiści w 2019 r. wraz z nauczycielami przeniosą się do budowanej szkoły w Gdyni-Wiczlinie. Szkoła zostanie połączona z SP 37 i stanowić będzie zespół szkół ogólnokształcących. Uczniowie młodsi uczyć się będą w budynku obecnej SP 37, a nowa szkoła dedykowana będzie starszym uczniom i licealistom.

Co więcej, Gimnazjum nr 2 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 26. W jego budynku będą oddziały klas VII - VIII, w tym oddziały dwujęzyczne i sportowe, a w budynku Szkoły Podstawowej nr 26 pozostaną oddziały I - VI. Natomiast Gimnazjum nr 3 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 40. Do momentu jego wygaszenia w budynku Szkoły Podstawowej nr 40 będą oddziały I-VIII, a od dnia 01.09.2019 r. w budynku Gimnazjum nr 3 będzie mieścić się filia Szkoły Podstawowej nr 40.

Kolejną zmianą jest przekształcenie Gimnazjum nr 4 w szkołę podstawową z oddziałami sportowymi i Gimnazjum nr 11 w szkołę podstawową z oddziałami dwujęzycznymi i sportowymi. Gimnazjum nr 10 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 zostanie natomiast przekształcone w szkołę podstawową z oddziałami dwujęzycznymi i sportowymi.

- Zespoły szkół, w skład których wchodzą szkoły podstawowe i gimnazja, staną się szkołami podstawowymi ze strukturą klas I-VIII. Zespoły szkół ogólnokształcących, w skład których wchodzą gimnazja i licea, staną się liceami ogólnokształcącymi. Zasadnicze szkoły zawodowe zostaną przekształcone w branżowe szkoły I stopnia. Trzyletnie licea ogólnokształcące staną się czteroletnimi liceami ogólnokształcącymi, a czteroletnie technika placówkami pięcioletnimi - mówi Bartosz Bartoszewicz. - W gdyńskich szkołach podstawowych, liceach ogólnokształcących i technikach wzrośnie o ok. 20 liczba etatów pedagogicznych. To efekt wydłużenia etapu edukacyjnego w szkołach, co jest konsekwencją wprowadzanej reformy oświaty.
Gdańsk nie ujawnia żadnych informacji

W Gdańsku prace nad ustaleniem nowej sieci szkół wciąż trwają - w najbliższy czwartek, 12 stycznia, odbędzie się spotkanie ze wszystkimi dyrektorami placówek i z kuratorem oświaty, a 19 stycznia miasto przedstawi ostateczny wynik swoich prac.

Jednak jak pisaliśmy wcześniej, niektórym szkołom udało się uratować przed planowaną likwidacją. Po tym jak miasto rozdało dyrektorom szkół koperty z zamierzeniami względem ich szkół, rozpoczęły się liczne negocjacje.

I tak Gimnazjum nr 25 zostanie przekształcone w liceum dwujęzyczne, a rekrutacja do klas licealnych rozpocznie się już we wrześniu.

O swoją przyszłość zawalczyło też Liceum 24 w Osowie, które pierwotnie miało zostać przeniesione na Przymorze. Udało się jednak utrzymać placówkę w miejscu, w jakim funkcjonuje obecnie.

Niestety negocjacje nie przyniosły skutku w przypadku Gimnazjum nr 26 w Gdańsku. Dyrekcja miała plan przekształcenia gimnazjum w dwujęzyczną szkołą podstawową pod patronatem Politechniki Gdańskiej. Miasto natomiast, w pierwszej wersji planowało przekształcić szkołę w ośrodek dla dzieci z autyzmem, ale z nieoficjalnych jeszcze danych wynika, że być może placówka zostanie przyłączona do Szkoły Podstawowej nr 45, a dzieci do końca (czyli przez dwa kolejne lata) pozostaną w budynku szkoły przy ul. Traugutta.

Ponadto, jak ustaliliśmy, Gimnazjum nr 20 w Gdańsku zostanie włączone do Liceum Ogólnokształcące nr 15 w Gdańsku, a gimnazjaliści dokończą edukację w obecnym budynku.

Dokładną siatkę gdańskich szkół poznamy jednak 19 stycznia.

Miejsca

Opinie (116) 8 zablokowanych

  • Zespół Szkół Handlowych (2)

    jestem uczniem tej szkoły i wybrałem tę szkołę między innymi ze względu na łatwy i szybki dojazd kolejką SKM oraz fakt, że to fajna szkoła z tradycjami. Wielu fajnych, dobrych i życzliwych nauczycieli tu jest. Władze Sopotu ogłosiły, że chcą nas przenieść do gorszej lokalizacji. To błąd!!! będę musiał zmienić szkołę a nie chcę tego robić. Co można zrobić aby temu zapobiec? Pomóżcie!!

    • 14 0

    • Zespół Szkoł Handlowych

      zgadzam się z Tobą. To super szkoła!!!! w samym centrum miasta przy SKM. Proponuje wezwać media, ogłosić protest!!! absolwenci pomogą, rodzice też. Nie damy zniszczyć szkoły przy okazji reformy oświaty!!!!!! to draństwo

      • 4 0

    • ZSH

      chodzę do tej szkoły i popieram protest!!!! uczniowie już się mobilizują i rodzice też!!!! Nie oddamy budynku na Kościuszki nie zgadzamy się na przeniesienie!!

      • 4 0

  • Hackerman

    Zhackeruje karnowskiemu samochód jak

    • 1 2

  • ZSH

    chodzę do tej szkoły i uważam, że to super szkoła. Może stara ale to wina dyrekcji i władz miasta, że nie dają pieniędzy na szkołę! Ale nauczyciele i pracownicy tu są bardzo fajni i mili. Panie z sekretariatu przemiłe. Nie ma nigdzie takich jak w ZSH. Mój brat i kuzyn tu chodzili do tej szkoły. Nie można pozwolić na zmianę lokalizacji tej szkoły bo to ją zabije!!! Trzeba protestować!!!

    • 14 0

  • Szkoła Zsh W Sopocie (1)

    Dojeźdżam do szkoły z daleko połozonej wsi do sopotu . Znajac drogi bedzie dalsza a takze utrudniajaca. Odległość jest zbyt duża miedzy budynkami . Nie mamy pracowni na marynarzy ,a przejeżdżanie miedzy budynkami innych dni jest także mylące i kłopotliwe.

    • 10 0

    • Czy tylko ja mam trudności ze zrozumieniem tego tekstu?

      "przejeżdżanie miedzy budynkami innych dni"? Co autor miał na myśli?

      • 0 0

  • Zespół szkół handlowych

    Witam, jestem uczennicą tej szkoły i nie wyobrażam sobie, że mam dojeżdżać aż do kamiennego potoku, gdzie jest utrudniony dojazd. Tutaj mamy dobrą lokalizację i wiemy gdzie jest dokładnie ta szkoła. Nie rozumiem też tego, że nasza szkoła ma się przenieść do gimnazjum nr2 w Sopocie przy ul. Wejherowskiej. Przecież możemy się przenieść jak już do cku. Poza tym budynek gimnazjum nr2 nie pomieści wszystkich oddziałów, odległość od budynku na Marynarzy utrudni sprawne funkcjonowanie szkoły. Dojazd obecny jest bardzo dobry i korzystny, po zmianie znacznie się pogorszy. Ogólnie nikt raczej nie poleci owej lokalizacji przy ul.Wejherowskiej.

    • 15 0

  • Zsh

    zmiany nie dotkną tylko gimnazjum nr 2! Miasto chce przejąć budynek ZSH (szkoły do której chodzę) na Kościuszki i przenieść ją na Wejherowską (gimnazjum nr 2) zamiast na przykład do CKU, które jest obok, a nie 5 przystanków dalej. Jak szkoła ma funkcjonować z jednym oddziałem na ul.Marynarzy i z drugim na ul.Wejherowskiej? Bez sensu! Dodatkowo to o wiele mniejszy budynek, z jedną pracownią komputerową (w szkole jest klasa technik informatyk)... Ludzie do szkoły dojeżdżają z róznych stron, z Gdańska, z Gdynii ale nawet z Rumii czy Wejherowa. Szkoła nie da rady tak funkcjonować!

    • 12 0

  • Zsh

    Jestem uczniem ZSH w Sopocie uważam ze zmiana budynku jest wielkim utrudnieniem dla uczniów dojeżdżających spoza Sopotu,budynek na wejherowskiej nie pomieści wszystkich uczniów przechodzenie między budynkami będzie wielkim utrudnieniem.
    Najlepszym pomysłem będzie przeniesienie budynku do CKU(w którym i tak odbywają się zajęcia)

    • 13 0

  • Nieprawda!!!! zmiany uderzają w Technikum nr 1 w Sopocie (1)

    Sopot - zmiany dotkną tylko Gimnazjum nr 2 to nieprawda dotykają naszej szkoły jestem nauczycielem, i proszę władze miasta Sopotu, aby przemyślały swoje pomysły. Reforma jest wymuszona jak napisano na stronie Sopotu, ale dlaczego niszczy się dorobek Technikum Nr 1 im Inki Siedzikówny, niszczy się najstarszą szkołę średnią w mieście, która ma ma ponad 100 lat. Szkoła i młodzież zawsze i wszędzie promowała Sopot i jego walory turystyczne: w Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, w Stambule, w Paryżu i wielu innych krajach.
    Szkoła była i chce być ambasadorem Sopotu. Zdobywaliśmy odznaczenia Szkoły Przedsiębiorczości, Szkoły z Klasą, gościliśmy wiele osób, Pana Donalda Tuska, Jerzego Buzka, Janusza Lewandowskiego i wiele innych osób. O naszej pracy można pisać długo. Od kilku lat działaliśmy na rzecz ZSH i budynku na Kościuszki w celu jego lepszego zarządzania, i szkoda, że władze miasta zabierają to co wymaga poprawy a jest tożsame ze szkołą kształcącą w zawodach.
    Dlaczego Naczelnik Pan Płocki poinformował nauczycieli, że czekają nas wyzwania 3 miliony z projektu unijnego na wyposażenie szkoły w budynku na Kościuszki i na Marynarzy, a teraz chce się nas pozbyć z budynku, w którym wiele pokoleń uczyło się zawodu.
    BŁAGAM władze miasta, aby wymuszoną reformą nie zabierały nam budynku na Kościuszki

    Spotkajcie się z namI I z namI porozmawiajcie jak w demokratycznym kraju!
    Nie traktujcie nas przedmiotowo ale osobowo, jesteśmy ludźmI I absolwentamI tej szkoły.

    • 15 0

    • Protest

      Czy może ktos z nauczycieli .Pedagogów zrobić jakis protest zbierać podpisy itp. Rodzice i pelnoletni uczniowie chetnie podpiszą. Nikt nie chce takiej zmiany. Oprócz miasta ktore chce hotel w obecnym budynku.

      • 0 0

  • ...

    Jak uczniowie zsh maja sie pomiescic w budynku ktory jest o polowe mniejszy?? To jakis zart...

    • 10 0

  • Zespół Szkół Handlowych

    Jestem uczniem tej szkoły i uważam,że wielkim błędem będzie przenoszenie placówki na inne miejsce, ponieważ utrudni to życie każdego członka tej wspaniałej szkoły.
    Zablokuję możliwość komfortowego dojazdu dla uczniów spoza Sopotu, co przyczyni się do niechęci wybierania tej szkoły jako miejsce kształtowania się w "życiu po poprzedniej szkole".
    Budynek na Wejherowskiej nie jest przystosowany do nauki tak dużej ilości uczniów, nie posiada sprzętu informatycznego (co jest ważne,ponieważ ZSH posiada szeroko rozwiniętą pracownie,która zachęca przyszłych uczniów do zasiedlenia się w szkole), komfort samych lekcji będzie gorszy.
    Uczniowie są zżyci ze szkołą, a przeniesienie jej wywoła wiele negatywnych emocji.
    Przeniesienie jej=śmierć ZSH
    Nie można do tego dopuścić!

    • 14 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Lis spokrewniony jest z:

 

Najczęściej czytane