• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowa sieć szkół - co się zmieni w Trójmieście?

Elżbieta Michalak-Witkowska
11 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Sopot ogłosił już nową sieć szkół. Największa zmiana czeka Gimnazjum nr 2, które zostanie włączone do Zespołu Szkół Handlowych. Sopot ogłosił już nową sieć szkół. Największa zmiana czeka Gimnazjum nr 2, które zostanie włączone do Zespołu Szkół Handlowych.

Sopot i Gdynia przedstawiły nową sieć szkół, która powstała w odpowiedzi na reformę edukacji, zatwierdzoną w poniedziałek podpisem prezydenta. Gdańsk szczegółowe plany ujawni dopiero w czwartek, 19 stycznia.



Szkoła dzięki reformie edukacji będzie:

Reforma oświaty, której przeciwne są samorządy, część nauczycieli i rodziców, wdrażana będzie od 1 września 2017 r. Samorządy jednak przygotowują się do niej już teraz - ostatecznie do 31 marca zobowiązane są przedstawić nową sieć szkół.

Sopot i Gdynia ujawniły już swoje plany reorganizacji istniejącej dziś sieci szkół.

Sopot - zmiany dotkną tylko Gimnazjum nr 2

Układ sieci sopockich szkół podstawowych nie zmieni się, podobnie jak lokalizacja i obwody gimnazjów, które do momentu wygaszania pozostaną takie same. Licea i szkolnictwo specjalne również pozostaje bez zmian.

- W zaproponowanej przez nas sieci szkół jest jedna zasadnicza zmiana - od 1 września 2017 r. Gimnazjum nr 2 przy ul. Wejherowskiej zostanie włączone do Zespołu Szkół Handlowych, który to od tego czasu funkcjonować będzie w trzech miejscach: w budynku Gimnazjum nr 2 i dwóch dotychczasowych siedzibach, tj. przy ul. Kościuszki 18/20 i al. Niepodległości 749 - mówi Piotr Płocki, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Sopocie. - Finalnie, od 1 września 2019 r. Zespół Szkół Handlowych będzie funkcjonował w dwóch lokalizacjach - w budynku po gimnazjum, przy ul. Wejherowskiej i na al. Niepodległości. Budynek na Kościuszki pozostanie do dyspozycji miasta.
Według wyliczeń sopockich urzędników w Sopocie do roku 2019 zabraknie od 150 do 200 godzin dydaktycznych - co oznacza, że godzin w przeliczeniu na etaty zabraknie dla ok. od 7 do 11 nauczycieli, co dotyczy przede wszystkim nauczycieli uczących języka polskiego, języków obcych i matematyki.

- Z uwagi na to, że po 2019 r. nastąpi wzrost liczby oddziałów w szkołach ponadgimnazjalnych, na skutek spotkania się dwóch roczników: absolwentów klas ósmych i ostatnich roczników gimnazjów - sytuacja nauczycieli się polepszy - pojawi się więcej etatów - dodaje Płocki.
Gdynia nie likwiduje szkół ani etatów

O planach Gdyni względem nowej siatki szkół pisaliśmy już 17 grudnia.

W celu wypracowania rozwiązań dotyczących przyszłości szkół odbyło się tu 37 spotkań z udziałem wiceprezydenta Bartosza Bartoszewicza z dyrektorami szkół, radami pedagogicznymi, radami rodziców, samorządami uczniowskimi, związkami zawodowymi.

Wypracowano wówczas kilka rozwiązań. Pierwsze dotyczy Gimnazjum nr 1, które zostanie przekształcone w liceum ogólnokształcące i rozpocznie nabór na rok szkolny 2017/2018. Gimnazjaliści zakończą naukę w obecnym budynku, a licealiści w 2019 r. wraz z nauczycielami przeniosą się do budowanej szkoły w Gdyni-Wiczlinie. Szkoła zostanie połączona z SP 37 i stanowić będzie zespół szkół ogólnokształcących. Uczniowie młodsi uczyć się będą w budynku obecnej SP 37, a nowa szkoła dedykowana będzie starszym uczniom i licealistom.

Co więcej, Gimnazjum nr 2 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 26. W jego budynku będą oddziały klas VII - VIII, w tym oddziały dwujęzyczne i sportowe, a w budynku Szkoły Podstawowej nr 26 pozostaną oddziały I - VI. Natomiast Gimnazjum nr 3 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 40. Do momentu jego wygaszenia w budynku Szkoły Podstawowej nr 40 będą oddziały I-VIII, a od dnia 01.09.2019 r. w budynku Gimnazjum nr 3 będzie mieścić się filia Szkoły Podstawowej nr 40.

Kolejną zmianą jest przekształcenie Gimnazjum nr 4 w szkołę podstawową z oddziałami sportowymi i Gimnazjum nr 11 w szkołę podstawową z oddziałami dwujęzycznymi i sportowymi. Gimnazjum nr 10 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 zostanie natomiast przekształcone w szkołę podstawową z oddziałami dwujęzycznymi i sportowymi.

- Zespoły szkół, w skład których wchodzą szkoły podstawowe i gimnazja, staną się szkołami podstawowymi ze strukturą klas I-VIII. Zespoły szkół ogólnokształcących, w skład których wchodzą gimnazja i licea, staną się liceami ogólnokształcącymi. Zasadnicze szkoły zawodowe zostaną przekształcone w branżowe szkoły I stopnia. Trzyletnie licea ogólnokształcące staną się czteroletnimi liceami ogólnokształcącymi, a czteroletnie technika placówkami pięcioletnimi - mówi Bartosz Bartoszewicz. - W gdyńskich szkołach podstawowych, liceach ogólnokształcących i technikach wzrośnie o ok. 20 liczba etatów pedagogicznych. To efekt wydłużenia etapu edukacyjnego w szkołach, co jest konsekwencją wprowadzanej reformy oświaty.
Gdańsk nie ujawnia żadnych informacji

W Gdańsku prace nad ustaleniem nowej sieci szkół wciąż trwają - w najbliższy czwartek, 12 stycznia, odbędzie się spotkanie ze wszystkimi dyrektorami placówek i z kuratorem oświaty, a 19 stycznia miasto przedstawi ostateczny wynik swoich prac.

Jednak jak pisaliśmy wcześniej, niektórym szkołom udało się uratować przed planowaną likwidacją. Po tym jak miasto rozdało dyrektorom szkół koperty z zamierzeniami względem ich szkół, rozpoczęły się liczne negocjacje.

I tak Gimnazjum nr 25 zostanie przekształcone w liceum dwujęzyczne, a rekrutacja do klas licealnych rozpocznie się już we wrześniu.

O swoją przyszłość zawalczyło też Liceum 24 w Osowie, które pierwotnie miało zostać przeniesione na Przymorze. Udało się jednak utrzymać placówkę w miejscu, w jakim funkcjonuje obecnie.

Niestety negocjacje nie przyniosły skutku w przypadku Gimnazjum nr 26 w Gdańsku. Dyrekcja miała plan przekształcenia gimnazjum w dwujęzyczną szkołą podstawową pod patronatem Politechniki Gdańskiej. Miasto natomiast, w pierwszej wersji planowało przekształcić szkołę w ośrodek dla dzieci z autyzmem, ale z nieoficjalnych jeszcze danych wynika, że być może placówka zostanie przyłączona do Szkoły Podstawowej nr 45, a dzieci do końca (czyli przez dwa kolejne lata) pozostaną w budynku szkoły przy ul. Traugutta.

Ponadto, jak ustaliliśmy, Gimnazjum nr 20 w Gdańsku zostanie włączone do Liceum Ogólnokształcące nr 15 w Gdańsku, a gimnazjaliści dokończą edukację w obecnym budynku.

Dokładną siatkę gdańskich szkół poznamy jednak 19 stycznia.

Miejsca

Opinie (116) 8 zablokowanych

  • Nie

    Lepiej żeby nie było zmian
    Było dobrze

    • 4 1

  • ZSH (1)

    Zmiana lokalizacji szkoły spowoduje spadek uczniów podczas naboru do szkoły. Wyposażenia szkoły w pracownie do nauki zawodu i specyfika szkoły zawodowej przenoszona do budynku po gimnazjum jest źle trafiona.
    ZSH miała atut lokalizacja i dzięki temu przez wiele lat świetny nabór.

    Ostatnie 2 lata nabór spadł, ale zarządzanie szkołą przez ostatnie lata nie było profesjonalne, nie dbaliśmy o uczniów z problemami.

    Czy władze miasta chcą wykorzystać reformę edukacji do swoich interesów i przejąc budynek w dobrej lokalizacji

    • 12 1

    • Popieram. Moja córka i jej dwie kolezanki chcialy składać tam papiery w tym roku. ((Technikum obslugi turystycznej) Teraz rezygnują i szukają technikum w bardzie dostepnej lokalizacji.

      • 2 0

  • Zmiana Zespołu Szkół Handlowych

    Jestem uczniem ZSH i nie rozumiem dlaczego chcą przenosić szkołę średnią do budynku GIMNAZJALNEGO w którym warunki nie są przystosowane do prowadzenia lekcji dla uczniów o szczególnym profilu zawodowym.

    Gimnazjum nr. 2 nie posiada odpowiedniej ilości pracowni oraz miejsca (jest zdecydowanie za dużo uczniów jak na tak mały budynek), więc rozważniejszym wyborem byłoby przeniesienie naszego oddziału z Kościuszki na budynek obok - CKU.

    Zachowalibyśmy podobną odległość między obecnym budynkiem a tym na Marynarzy, a w przypadku przeniesienia nas do placówki gimnazjalnej mielibyśmy zbyt duży dystans między szkołami, co zdecydowanie utrudniło lekcji oraz funkcjonowanie w naszej szkole.

    • 10 0

  • zmiana ZSH

    zmiana nie jest przyjazna uczniom i nauczycielom.
    Szkoda, że władze miasta chcą wykorzystać reformę wprowadzaną przez PIS do swojego celu przejęcia budynku na Kościuszki ?
    czy tak ma wyglądać profesjonalizm?

    • 12 0

  • szkoła w budynkach oddalonych 2 km

    Budynek na ul. Wejherowskiej dostosowany dla niepełnosprawnych(koszty !), szkoła z oddziałami integracyjnymi, dla szkoły zawodowej , która z racji swojej specyfiki nie może przyjmować młodzieży niepełnosprawnej ( m.in. nie przyjmują firmy na praktykę ). To się nazywa złym zarządzaniem. Każdy pedagog przyzna że jest niemożliwe budowanie społeczności szkolnej na odległość, oraz wdrożenie planu lekcji jak i ogólnego funkcjonowania szkoły jako jednostki oświatowej. Na ulicy Kościuszki znajdują się 2 budynki : ZSH tętniące życiem - ponad 500 !!!uczniówi I CKU wiejące pustkĄ - liczba słuchaczy ok. 50 !!! w weekendy. Planuje się jednak zniszczyc od środka żywy organizm. Utrudnia się kształcenie młodzieży dojeżdżających z odległych miejsc pociągami Regio i nie tylko, dla której dojazd jest sprawą pierwszorzędną, młodzieży uczestniczącej aktywnie w życiu społeczności sopockiej. Według jakiego klucza przedstawiono taki plan, bo mija się z zaprezentowanymi czynnikami.

    • 12 0

  • Nowsze wcale nie lepsze

    Zmiana budynku szkoły to jak zupełnie nowa szkoła. Argumenty negatywne przeważają nad pozytywnymi, jednak mimo to i tak decyzja o porzuceniu głównego budynku została przyjęta.Mam nadzieje że jednak do zmiany nie dojdzie. Pozdrawiam

    • 7 0

  • zła zmiana

    Jak można zmieniać lokalizację szkoły, która ma tak długie tradycje?? Niedawno uroczyście nadano szkole patrona i teraz mamy wszyscy przeprowadzić się do jakiegoś innego budynku? Jedynym powodem jest chyba to, że miasto ma jakieś plany wobec budynku przy Kościuszki ze względu na jego dogodne położenie. Jak mamy funkcjonować między budynkami, które są od siebie oddalone o prawie dwa kilometry? Być może władze miasta nie wiedzą, że do naszej szkoły chodzą też uczniowie z dalszych miejscowości i dojazd i tak zajmuje im sporo czasu. Dojazd na Wejherowską będzie dla wielu z nich ogromnym utrudnieniem.

    • 9 0

  • Trzeba to rozglosić

    Może tematem o zmianie która uderzy w uczni technikum nr 1 .Zainteresuje sie redaktor ktory napisal ten artykuł. Czytając opinie zsh na tym traci. Mieszkam w Sopocie i szlyszalam pogłoski ze miasto chce wydzierzawić obecny budynek w ktorym ma powstać hotel. Uczniowie ,nauczyciele chcą protestować .

    • 8 0

  • Nie chcemy tej zmiany

    chodzę do ZSH dojeżdżam z Pruszcza - i zmiana szkoły utrudni dojazd, dlaczego wprowadza się zmiany złe dla nas uczniów, NIE chcemy zmiany LOKALIZACJi tu nam jest dobrze!

    • 7 1

  • kolejna zła zmiana tyma razem Karnowski Jacek ją wprowadza

    Jechałam autobusem i młodzież gorączkowo narzekała na zabranie im budynku. w Sopocie rządzi kasa, młodzież nie liczy się!

    • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Zając szarak, który licznie występuje w trójmiejskich lasach, jest:

 

Najczęściej czytane