• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja do szkół średnich. Ogłoszono listy przyjętych

Wioleta Stolarska, Ewa Palińska
5 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 13:46 (5 lipca 2019)
Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 47 Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 47

W piątek 5 lipca szkoły średnie opublikowały listy zakwalifikowanych osób - na ostateczną listę przyjętych do konkretnych klas w placówkach poczekamy jeszcze tydzień. W tym czasie uczniowie muszą zdecydować, w której placówce chcą kontynuować edukację. Niestety, już teraz wielu uczniów musi pożegnać się z marzeniami o nauce w wymarzonej szkole, bo "szkoły pierwszego wyboru" miały zbyt wysokie progi punktowe. Nie brakuje również osób, które nie dostały się do żadnej z wybranych szkół.



Czy jesteś zadowolony(-a) z wyników rekrutacji?

5 lipca 2019 r. o godz. 10 komisje rekrutacyjne w szkołach średnich opublikowały listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

Uczniowie mogli wybrać jedną szkołę "pierwszego wyboru" oraz inne placówki, do których chcieliby pójść w sytuacji, gdy do pierwszej wybranej szkoły się nie dostaną. Program rekrutacyjny przydziela kandydata do oddziału/klasy możliwie najwyżej preferowanego przez kandydata (biorąc pod uwagę zgromadzone przez niego punkty w procesie rekrutacji). System przydzieli kandydata tylko do jednego oddziału w jednej szkole, dlatego tak ważne jest, aby wybór i kolejność oddziałów były przemyślane.

Ostateczna lista kandydatów



Do 10 lipca 2019 r. do godz. 14 konieczne jest przedłożenie przez rodzica kandydata lub przez kandydata (pełnoletniego) oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej bądź gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty lub gimnazjalnego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły średniej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego, zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

12 lipca 2019 r. o godz. 12 do publicznej wiadomości podane zostaną przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Punktacja decydująca w rekrutacji



Każda szkoła ustala własne kryteria przyjęcia uczniów, które dopasowane są do profilu oferowanych klas. Absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów obowiązują osobne kryteria.

W pierwszej kolejności podczas postępowania rekrutacyjnego pod uwagę są brane wyniki egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu gimnazjalnego. Komisja rekrutacyjna uwzględnia także oceny (na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum) z języka polskiego, matematyki i dwóch obowiązkowych przedmiotów. O tym, które to będą, zdecyduje dyrektor szkoły przeprowadzającej rekrutację. Dodatkowe punkty będzie można uzyskać za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum z wyróżnieniem oraz za szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły.

Do klas przyjmowani są kandydaci z najwyższą łączną punktacją uzyskaną wg kryteriów ustalonych przez szkołę. W większości przypadków można było uzyskać 200 punktów.

Gdańsk - do szkoły "pierwszego wyboru nie dostało się 1215 uczniów



Gdański magistrat poinformował, że w pierwszym etapie rekrutacji do jednej z pięciu wybranych szkół samorządowych zakwalifikowało się łącznie 8393 uczniów, w tym 4354 absolwentów szkół podstawowych i 4039 absolwentów gimnazjów.

Niestety, ale 1215 kandydatów nie dostało się w tym etapie do wybranej przez siebie szkoły średniej (767 ze szkół podstawowych i 448 szkół gimnazjalnych). Będą oni mieli możliwość wyboru szkoły dalszego kształcenia w drugim etapie, który rozpocznie się 12 lipca o godz. 12.00. Będą w nim dostępne nie wybrane dotąd placówki. Jednak, w jakich szkołach będą dostępne miejsca, dowiemy się dopiero po zakończeniu procedury składania dokumentów w pierwszym etapie, który upływa 10 lipca o godz. 14.00

Licea popularniejsze od techników



Już ze statystyk wyborów kandydatów do szkół średnich można było ocenić, że zdecydowaną popularnością cieszą się w tej rekrutacji licea. Tu liczba chętnych nieraz kilkukrotnie przewyższała oferty szkół. Liczba pierwszych wyborów również zwykle przewyższała ofertę przygotowaną przez szkoły. Kandydaci najczęściej wybierają klasy o profilach nauk ścisłych, wynika to oczywiście z atrakcyjności studiów ścisłych i technicznych, jaką prezentują uczelnie.

- W maju o przyjęcie do naszej szkoły ubiegało się ponad 330 absolwentów gimnazjów i ponad 280 absolwentów szkół podstawowych ( stan sprzed obowiązujących kandydatów do niektórych klas sprawdzianów z j.ang. , matematyki i fizyki , czyli z początku czerwca br. ), a ostatecznie w czerwcu ( pod koniec ) odpowiednio: 283 i 239 - informuje Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. - Progi punktowe (obecnie) wynoszą, w zależności od rodzaju oddziału , od 173 pkt. do 200 pkt. w przypadku 3-letniego liceum oraz od 168 pkt. do 200 pkt. w przypadku 4-letniego liceum . Wśród kandydatów ponad 40 proc. stanowią laureaci, którzy mają - zgodnie z obowiązującymi przepisami - zagwarantowane miejsce w liceum. Wśród nich zdarzają się jednak osoby, które uzyskały za świadectwo ukończenia szkoły oraz za wyniki egzaminacyjne ( egzamin gim. lub egzamin ósmoklasisty ) bardzo mało punktów, ale mimo to i tak muszą być przyjęte do wskazanej przez siebie szkoły (z uwagi na tytuł laureata).
Z kolei na nadmiar kandydatów nie mogą w tym roku narzekać technika i szkoły branżowe (tu pierwszym wyborem jest niecałe 50 proc. miejsc w szkołach). Niemniej w tych najlepszych o miejsce wcale nie było łatwo.

- Jeśli chodzi o szkołę podstawową, to chętnych, którzy oznaczyli naszą placówkę jako szkołę pierwszego wyboru było 398 na 180 miejsc - mówi Wojciech Władziński, wicedyrektor ds. technicznych i kształcenia zawodowego w gdańskim Technikum Łączności. - Aby zostać przyjętym, należało mieć przynajmniej 139,8 pkt. W przypadku gimnazjum, jako szkołę pierwszego wyboru oznaczyły nas 332 osoby. Tutaj również mamy do zaoferowania 180 miejsc, a wśród przyjętych osoba z najniższą liczbą punktów miała ich 128,2.
Choć szkoła rozdysponowała już wszystkie miejsca, nie musi to oznaczać, że ci, którzy nie znaleźli się na liście, nie podejmą w niej od września nauki.

- Czekamy teraz, aż uczniowie zgłoszą chęć przystąpienia, dostarczą komplet dokumentów i wtedy zostaną oficjalnie przyjęci. Pewne roszady mogą się więc jeszcze zdarzyć - dodaje dyrektor Władziński.

Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich



Nabór uzupełniający w szkołach średnich potrwa od 12 lipca 2019 r. do 14 sierpnia 2019 r. Jeśli któryś z kandydatów zdecyduje się odwołać od decyzji komisji rekrutacyjnej, ma na to czas między 12 lipca a 8 sierpnia 2019 r.

Niezłożenie w wymaganym terminie któregokolwiek z obowiązujących dokumentów spowoduje niedopuszczenie kandydata do postępowania rekrutacyjnego.

Miejsca

Opinie (641) ponad 20 zablokowanych

  • xxiv lo w Gdańsku

    po podstawówce biol-chem 153,05 mat-geo 154,85

    • 4 0

  • Reforma nieprzygotowana a system rekrutacji beznadziejny (9)

    Jezeli dzieciak ma swiadectwo z paskiem, egzamin 8 klasisty zdaje duzo ponad srednia i nie dostaje sie do zadnego liceum to cos nie jest w porzadku a w dogrywce moze sie nie dostac nigdzie bo w slabszych liceach zostali zakwalifikowani z liczba punktow o polowe mniejsza.

    • 14 7

    • To ile dzieciak miał punktów? Bo jeśli w przedziale 150-160, to szału nie ma... Zwykła przeciętność...

      • 7 11

    • (6)

      To może źle ustawił sobie listę wyboru szkół? Od samego początku roku szkolnego trąbiono, że na końcu listy powinna być szkoła, która jest niżej w rankingu i najlepiej taka, przy której jest likwidowane gimnazjum, bo tam będzie większa liczba oddziałów...

      • 9 0

      • Reforma nieprzygotowana a system rekrutacji beznadziejny (5)

        Jezeli za matme i jezyk mial dwa razy wiecej niz srednia w pomorskim a polski powyzej sredniej, swiadectwo z paskiem to nie rozumiem skad sie nagle wzielo tyle orlow co go wyprzedzilo.

        • 1 4

        • Jaką szkołę wybrał na ostatnim miejscu?

          • 3 0

        • (1)

          To, że reforma nieprzemyślana i nieprzygotowana to jedno. Ale źle ustwiona siatka wyboru szkół przez kandydata to drugie... Już na początku tego roku szkolnego było mówione, jak ustawić sobie ten wybór, ale sporo było takich co nie posłuchało, to teraz płaczą. A poza tym, że do rekrutacji liczyły się wyniki egzaminu i oceny ze świadectwa, to sporo kandydatów "natrzaskało" sobie dodatkowych punktów konkursami, zawodami sportowymi czy wolontariatem...

          • 4 0

          • Otóż to.

            Ci, którzy byli świadomi wyboru szkoły, stawiali nie tylko na doskonałe świadectwo oraz egzaminy końcowe ale też przede wszystkim na konkursy, olimpiady, prace badawcze np. Zdolni z Pomorza, oraz prace społeczne. I to nie przez ostatni rok szkolny tylko przez kilka lat wstecz. Dlatego się dostali. To wszystko jest w punktacji, czarno na białym, trzeba było czytać ze zrozumieniem i wyciągnąć wnioski, a co za tym idzie podjąć działania. Stąd frustracje i żale.Dostali się najzdolniejsi. Wracamy do czasów kiedy licea kończą właśnie Ci naj, a nie "każdy". Udanych wakacji :)

            • 1 0

        • Nie widzę tu winy reformy jako-takiej. (1)

          Większy tłok w .t.zw. "renomowanych" (cokolwiek by to miało znaczyć) szkołach był nie do uniknięcia. I tak już zostanie bo te licea się raczej nie rozbudują. 4-letnie szkoły zastępują 3-letnie. Każde dziecko dłużej będzie zajmowało miejsce w szkole. Ale przecież są inne szkoły, powstały nowe klasy. Może władze miasta sie nie spisały i powinno powstać jeszcze jedno liceum (były po temu możliwości i propozycje). Sam system rekrutacji faktycznie do kitu. Przy złej strategii wyboru liceum można mieć sporą liczbę punktów i się nigdzie nie dostać chociaż inni z mniejszą ilością punktów sie dostaną (bo sensowniej wybrali klasy do których kandydowali). Trochę to niesprawiedliwe.

          • 1 0

          • Lepszy byłby nielimitowany wybór szkół. Wtedy nie trzeba by trafiać.

            • 1 1

    • Gdzieś się jednak załapie, choć niekoniecznie do liceum....

      • 0 1

  • Czy ktos zna progi punktowe do 1 liceum w sopocie po podstawówce? (1)

    Kierunki humanistyczne...

    • 1 0

    • Córka koleżanki dostała się na profil humanistyczny ze 137 punktami

      • 0 0

  • 6 i 7 LO w Gdańsku po podstawówce (4)

    Zna ktoś progi do tych szkół?

    • 1 0

    • LO 7 134pkt po podst, po gimn ok 10 mniej

      • 1 1

    • (2)

      Posylanie dzieci do takich szkol to blad.To sa naprawde bardzo slabe szkoly.Za 3-4 lata okaze sie,ze matura oblana ,albo zdana bardzo slabo.Potem studia na kierunkach i uczelniach, na ktorych ci lepsi nie chca studiowac.Potem frustracja,ze nie m dobrej pracy.Dalej albo emigracja,albo dlugotrwale uzaleznienie od pomocy rodzicow.Wniosek prosty:wybrac sensowna szkole branzowa.

      • 3 3

      • niestety ma rację...

        • 2 0

      • Twój wywód to wynik nieznajomości rozumowania nastolatków

        Do tych szkół idą dzieci, które nie mają punktów na inne szkoły. Dla 14-15 latków 4 lata to lata świetlne i w tym czasie klasyfikacja "dobrych" uczniów może się wywrócić do góry nogami. Tak więc diagnozowanie 15-latka pod kątem tego co będzie robił w dorosłym życiu to błąd. Z wiekiem rozwijają się pasje, pojawia się motywacja , u różnych ludzi w różnym wieku , to można najlepiej zauważyć na studiach gdzie tradycyjne szkolne kujony nierzadko nie dają sobie rady , pomimo całej podstawówki i liceum na pasku.

        • 6 1

  • (3)

    Reforma Zalewskiej LUX, kto was tak urządził - PIS, 1500 dzieciaków na jedno miejsce a i tak niektórzy nigdzie się nie dostali. i nie piszcie, że kiedyś "za waszych czasów też tak było".

    • 10 3

    • (1)

      trzeba umieć czytać ze zrozumieniem.jakie 1500 na jedno miejsce ,należało patrzeć na wybór z pierwszej preferencji.Skoro kazdy uczeń mógł wybrać 5 szkół to należało wybierac z głową a nie ,że ktoś ma 130-140 punktów i wybiera klasy-szkoły gdzie wiadomo idą olimpijczycy itp .Poza tym miejsc i tak jest więcej niż dzieci-nie każdy musi na siłę być w liceum.A skoro chciałby to trzeba było mieć testy zdane na min 90% ,świadectwo z paskiem i inne osiągnięcia za które są punkty.

      • 6 5

      • Dokładnie!

        • 2 0

    • stek bzdur

      • 0 1

  • trzeba wybierać z głową

    Trzeba było wybierać z głową nawet przy 90 punktach można było dostać się do LO trzeba tylko dobrze wybrać .

    • 5 3

  • Progi w II LO Sopot

    W tym roku nieźle wzrosły i widać to po tegorocznym wyścigu szczurów.

    Po gim:
    Ag - 157 (Human prawniczy)
    Bg - 164,4 (Matfiz)
    Cg - 161,6 (Biolchem)
    Dg - 157,6 (Human filmowy)

    Po podst.:
    Ap - 163,15 (Human)
    Bp - 167,85 (Matfiz)
    Cp - 166,95 (Biolchem)

    • 2 1

  • Nie chciało się nosić teczki - trzeba iść do zawodóweczki.

    • 6 5

  • (1)

    Liceum? Strata czasu.

    • 6 1

    • Dla jednych strata, dla innych nie. Co kto lubi....

      • 0 0

  • 10-14 klas pierwszych w kazdym LO (1)

    najfajniej bedzie jak oglosza plany lekcji na wrzesien gdyz srednio w kazdym LO bedzie 10 - 14 klas pierwszych..masakra

    • 5 4

    • I druga zmiane do 20.00 jak bedzie dobrze

      Bo skoro koncza 14-15 to jak upchnac 7-8 h lekcyjnych . Czyli klasy uprzywilejowane beda.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Głowica w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym to:

 

Najczęściej czytane