• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja do szkół średnich. Ogłoszono listy przyjętych

Wioleta Stolarska, Ewa Palińska
5 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 13:46 (5 lipca 2019)
Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 47 Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 47

W piątek 5 lipca szkoły średnie opublikowały listy zakwalifikowanych osób - na ostateczną listę przyjętych do konkretnych klas w placówkach poczekamy jeszcze tydzień. W tym czasie uczniowie muszą zdecydować, w której placówce chcą kontynuować edukację. Niestety, już teraz wielu uczniów musi pożegnać się z marzeniami o nauce w wymarzonej szkole, bo "szkoły pierwszego wyboru" miały zbyt wysokie progi punktowe. Nie brakuje również osób, które nie dostały się do żadnej z wybranych szkół.



Czy jesteś zadowolony(-a) z wyników rekrutacji?

5 lipca 2019 r. o godz. 10 komisje rekrutacyjne w szkołach średnich opublikowały listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

Uczniowie mogli wybrać jedną szkołę "pierwszego wyboru" oraz inne placówki, do których chcieliby pójść w sytuacji, gdy do pierwszej wybranej szkoły się nie dostaną. Program rekrutacyjny przydziela kandydata do oddziału/klasy możliwie najwyżej preferowanego przez kandydata (biorąc pod uwagę zgromadzone przez niego punkty w procesie rekrutacji). System przydzieli kandydata tylko do jednego oddziału w jednej szkole, dlatego tak ważne jest, aby wybór i kolejność oddziałów były przemyślane.

Ostateczna lista kandydatów



Do 10 lipca 2019 r. do godz. 14 konieczne jest przedłożenie przez rodzica kandydata lub przez kandydata (pełnoletniego) oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej bądź gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty lub gimnazjalnego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły średniej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego, zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

12 lipca 2019 r. o godz. 12 do publicznej wiadomości podane zostaną przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Punktacja decydująca w rekrutacji



Każda szkoła ustala własne kryteria przyjęcia uczniów, które dopasowane są do profilu oferowanych klas. Absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów obowiązują osobne kryteria.

W pierwszej kolejności podczas postępowania rekrutacyjnego pod uwagę są brane wyniki egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu gimnazjalnego. Komisja rekrutacyjna uwzględnia także oceny (na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum) z języka polskiego, matematyki i dwóch obowiązkowych przedmiotów. O tym, które to będą, zdecyduje dyrektor szkoły przeprowadzającej rekrutację. Dodatkowe punkty będzie można uzyskać za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum z wyróżnieniem oraz za szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły.

Do klas przyjmowani są kandydaci z najwyższą łączną punktacją uzyskaną wg kryteriów ustalonych przez szkołę. W większości przypadków można było uzyskać 200 punktów.

Gdańsk - do szkoły "pierwszego wyboru nie dostało się 1215 uczniów



Gdański magistrat poinformował, że w pierwszym etapie rekrutacji do jednej z pięciu wybranych szkół samorządowych zakwalifikowało się łącznie 8393 uczniów, w tym 4354 absolwentów szkół podstawowych i 4039 absolwentów gimnazjów.

Niestety, ale 1215 kandydatów nie dostało się w tym etapie do wybranej przez siebie szkoły średniej (767 ze szkół podstawowych i 448 szkół gimnazjalnych). Będą oni mieli możliwość wyboru szkoły dalszego kształcenia w drugim etapie, który rozpocznie się 12 lipca o godz. 12.00. Będą w nim dostępne nie wybrane dotąd placówki. Jednak, w jakich szkołach będą dostępne miejsca, dowiemy się dopiero po zakończeniu procedury składania dokumentów w pierwszym etapie, który upływa 10 lipca o godz. 14.00

Licea popularniejsze od techników



Już ze statystyk wyborów kandydatów do szkół średnich można było ocenić, że zdecydowaną popularnością cieszą się w tej rekrutacji licea. Tu liczba chętnych nieraz kilkukrotnie przewyższała oferty szkół. Liczba pierwszych wyborów również zwykle przewyższała ofertę przygotowaną przez szkoły. Kandydaci najczęściej wybierają klasy o profilach nauk ścisłych, wynika to oczywiście z atrakcyjności studiów ścisłych i technicznych, jaką prezentują uczelnie.

- W maju o przyjęcie do naszej szkoły ubiegało się ponad 330 absolwentów gimnazjów i ponad 280 absolwentów szkół podstawowych ( stan sprzed obowiązujących kandydatów do niektórych klas sprawdzianów z j.ang. , matematyki i fizyki , czyli z początku czerwca br. ), a ostatecznie w czerwcu ( pod koniec ) odpowiednio: 283 i 239 - informuje Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. - Progi punktowe (obecnie) wynoszą, w zależności od rodzaju oddziału , od 173 pkt. do 200 pkt. w przypadku 3-letniego liceum oraz od 168 pkt. do 200 pkt. w przypadku 4-letniego liceum . Wśród kandydatów ponad 40 proc. stanowią laureaci, którzy mają - zgodnie z obowiązującymi przepisami - zagwarantowane miejsce w liceum. Wśród nich zdarzają się jednak osoby, które uzyskały za świadectwo ukończenia szkoły oraz za wyniki egzaminacyjne ( egzamin gim. lub egzamin ósmoklasisty ) bardzo mało punktów, ale mimo to i tak muszą być przyjęte do wskazanej przez siebie szkoły (z uwagi na tytuł laureata).
Z kolei na nadmiar kandydatów nie mogą w tym roku narzekać technika i szkoły branżowe (tu pierwszym wyborem jest niecałe 50 proc. miejsc w szkołach). Niemniej w tych najlepszych o miejsce wcale nie było łatwo.

- Jeśli chodzi o szkołę podstawową, to chętnych, którzy oznaczyli naszą placówkę jako szkołę pierwszego wyboru było 398 na 180 miejsc - mówi Wojciech Władziński, wicedyrektor ds. technicznych i kształcenia zawodowego w gdańskim Technikum Łączności. - Aby zostać przyjętym, należało mieć przynajmniej 139,8 pkt. W przypadku gimnazjum, jako szkołę pierwszego wyboru oznaczyły nas 332 osoby. Tutaj również mamy do zaoferowania 180 miejsc, a wśród przyjętych osoba z najniższą liczbą punktów miała ich 128,2.
Choć szkoła rozdysponowała już wszystkie miejsca, nie musi to oznaczać, że ci, którzy nie znaleźli się na liście, nie podejmą w niej od września nauki.

- Czekamy teraz, aż uczniowie zgłoszą chęć przystąpienia, dostarczą komplet dokumentów i wtedy zostaną oficjalnie przyjęci. Pewne roszady mogą się więc jeszcze zdarzyć - dodaje dyrektor Władziński.

Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich



Nabór uzupełniający w szkołach średnich potrwa od 12 lipca 2019 r. do 14 sierpnia 2019 r. Jeśli któryś z kandydatów zdecyduje się odwołać od decyzji komisji rekrutacyjnej, ma na to czas między 12 lipca a 8 sierpnia 2019 r.

Niezłożenie w wymaganym terminie któregokolwiek z obowiązujących dokumentów spowoduje niedopuszczenie kandydata do postępowania rekrutacyjnego.

Miejsca

Opinie (641) ponad 20 zablokowanych

  • szkolnictwo zawodowe,

    • 2 0

  • Szkolnictwo zawodowe

    Po zakończeniu pisania i kliknięciu wyświetlił się komunikat:
    Opinia nie została dodana
    Powód: Przekroczony czas na zmiany
    Bardzo proszę o przeczytanie wpisu i zadecydowaniu o emisji.

    • 1 0

  • rekrutacja uzupełniająca (7)

    czy ktoś wie jak będzie wyglądała rekrutacja uzupełniająca? będzie się odbywała przez internet, czy trzeba walczyć w szkołach?

    • 1 0

    • Ona (1)

      Tego nie wie nikt. Sekretariat nie przyjmuje odwołań,gdyż mają komplet w klasach.

      • 0 0

      • w której szkole ie przyjmują?

        niżej ktoś pisze , ze dziecko już przyjęte z odwołania.

        • 0 0

    • Po 12.07 (2)

      Jeśli punktacja była blisko progu to po 12.07 można złożyć odwołanie, zawsze 2-3 osoby mogą przyjąć więcej. Ale pierwszeństwo mają Ci z 1-go wyboru. Jak nic z tego to trzeba czekać na ogłoszenie, w których szkołach są miejsca - wszystko jest w systemie w zakładce statystyki chętnych. Uczyć się trzeba wszędzie - technikum nr 9 i II LO mają te samą maturę, więc szkoła to szkoła

      • 2 1

      • Z tego co wiem to zabawa zaczyna się od nowa (1)

        I jak mówią w szkołach limity przy naborze dodatkwym wzrosną, bo podania złożą ci co nie dostali się nigdzie pomimo dużej liczby punktów i nie będzie żadnego pierwszeństwa dla tych z pierwszego wyboru

        • 2 1

        • Odwołania!

          Przy odwołaniach mają Ci z pierwszego wyboru, a nie przy rekrutacji dodatkowej. Czytanie ze zrozumieniem!

          • 0 1

    • rekrutacja (1)

      My złożyliśmy odwołania już wczoraj i dzisiaj otrzymałam telefon, ze córka została przyjęta do szkoły, którą sobie wcześniej wybrała, tylko trochę inny profil.

      • 0 0

      • odwolanie pisaliscie bo miala zle policzone punkty , czy tylko dlatefgo , ze sie nie dostała?

        i ile punktów brakowalo do progu?

        • 0 0

  • skandal! (4)

    Tegoroczna rekrutacja to jest skandal. Po pierwsze 3 roczniki próbuja wepchnąc do jednej szkoły. 3 nie 2! Osmioklasiści z roczników 2004 i 2005 bo przeciez gros szećiolatków poszło do szkoły oraz gimnazjaliści... Po drugie sam system rekrutacji jest bardzo niesprawiedliwy. Jesli ktos podszedł mądrze do rekrutacji i wpisał tylko przemyślane 2-3 szkoły po 1-2 profilu to sie poprtostu nei dostal nigdzie, mimo świetnej średniej i dobrze zdanych egzaminów. Teraz czeka go rekrutacja uzupełniająca i same beznadziejne szkoły i profile na które nikt nei chciał iśc, władują te dzieciaki tam zeby zapchać puste miejsca. Tym samym dzieciaki które nie miały zielonego pojecia o matematyce wylądowały na mat-fizach a ścisłe umysły w klasach humanistycznych, bo w panice powpisywali takei szity jako 10 szkołe! To jest chore! To jest jaki absurd. Uczniowie są poszkodowani bo ktos wymyslił chory system rekrutacji i tym samym dzbany się dostały do szkół a dobrzy uczniowie tylko dlatego, że uczciwie zaznaczyli tylko pożądane przez siebie profile a nei wszystko jak leci, nie dostali się nigdzie!!!!

    • 15 12

    • Jeśli ktoś mądrze podszedł do rekrutacji i wybrał po 1-2 profilach, w kilku szkołach o różnym poziomie (a nie tylko w tych o zbliżonym) to się dostał.

      • 10 1

    • częściowo się zgadzam, ale ...

      Rekrutacja elektroniczna skandalem nie jest, uważam, że usprawniła cały proces niebagatelnie. Nawet nie chcę sobie wyobrażać tegorocznej rekrutacji w 'analogowym' stylu. Skandalem jest ta deforma i doprowadzenie do sytuacji dublowania się roczników. Moje dziecko po podstawówce z dobrym świadectwem, w miarę dobrze zdanym egzaminem oraz kilkoma osiągnięciami dodatkowymi wybrało 3 klasy w 3ech dosyć popularnych i 'uznanych' placówkach w Gdyni. Wspólnie z dzieckiem przejrzeliśmy oferty, sprawdziliśmy ubiegłoroczne limity, żeby mieć pojęcie jak to się wszystko może rozłożyć w obecnym roku. Oczywiście bieżący rok jest wyjątkowy, ubiegłoroczne limity miały się nijak do obecnych, ale racjonalne podejście do tematu pozwoliło optymalnie zaznaczyć szkołę pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru. Szkoła pierwszego wyboru była tą najbardziej preferowaną przez dziecko, a dwie pozostałe wyborem 'w razie czego'. I chyba tak powinno być!? dziecko dostało się do szkoły pierwszego wyboru. Znam rodziców, którzy próbowali przechytrzyć system i zaznaczali szkoły wg sobie znanego klucza (np tą preferowaną przez dziecko jako ostatnią na liście) lub zaznaczali po kilkanaście klas w preferencjach dalszego wyboru a i tak nic z tego nie wyszło. Moim zdaniem kluczem był racjonalny dobór szkół i odpowiednie zaznaczenie preferencji przy aplikowaniu.

      • 9 0

    • Bzdura

      Jezeli ktos ma ok.150-155 pkt,to oznacza po prostu, ze jest uczniem przecietnym i nie aplikuje do 4-5 najlepszych szkol w Gdansku, a juz na pewno nie do mat-fizu.Z taka punktacja nalzy wybrac szkole dla sredniakow np. profil humanistyczny.Mozna tez miec 190 pkt i nie przejmowac sie"podwojnym rocznikiem".Zasady sa proste i sprawiedliwe.

      • 5 15

    • No i kto jest dzbanem? ten co kombinował jak sie dostać czy ten co podszedł mądrze???? Ha ha ha ah ah aha hhhhhaaaaa

      • 1 2

  • 3*zaprzeczenie (1)

    Bardzo podoba mi się zdanie: "Choć szkoła rozdysponowała już wszystkie miejsca, nie musi to oznaczać, że ci, którzy nie znaleźli się na liście, nie podejmą w niej od września nauki."
    Lubię wielokrotne zaprzeczenia w języku polskim. Wpływają na jasność przekazu.

    Ciekawe, czy -- gdyby obejmował mnie system rekrutacji przyjęty w tym roku -- przekroczyłbym wynik dwucyfrowy... ;-)

    • 9 0

    • 3 razy przeczenie to nie zaprzeczenie

      Tekst jest zrozumiały

      • 0 0

  • Progi LO Gdańsk

    I LO
    Po SP
    Hum - 165,75
    Akad mat-fiz - 168,95
    Politechniczna mat-fiz- info 170,35
    Ekonomiczna 167,35
    Biol-Chem 169,50

    Po gimnazjum
    Hum- 162,50
    Akademicka mat-fiz 168,8
    Politechniczna 168,60
    Ekonomiczno/prawna 163,40
    Biło-Chem 163,8

    • 2 0

  • Haos i zamieszanie (1)

    Czy to celowe dzialanie?Czy po prostu niewiedza,tych co rzadza?

    • 1 0

    • Domyslam sie,ze przez pisowska deforme nie dostales sie do wymarzonej klasy hummanistycznej.Jestem wstrzasniety.

      • 1 0

  • Ale i tak

    będzie krzyk, że to wynik "reformy Zalewskiej", a nie wymagań danej szkoły!

    • 1 3

  • Wolne miejsca (1)

    Jak wiadomo Technika i Szkoły Branżowe na obrzeżach dużych miast mają wolne miejsca, w powiecie gdańskim np. szkoła w Rusocinie, gdzie uczniowie mają wysoką zdawalność egzaminów zawodowych. Aby podejść do matury i zdać ją jak najlepiej nie trzeba koniecznie chodzić do tzw. najlepszych szkół , tylko uczyć się. A nauczyć się mroźna wszędzie, tylko trzeba chcieć.

    • 4 2

    • Napewno jak uczeń na same dojazdy do i ze szkoły straci dziennie np.2h to będzie miał czas i siłę się uczyć rzetelnie :-) A jak ma jeszcze jakieś pasje...sen nie będzie potrzebny :-) Ale racja, jeśli ktoś ma całkiem dobry dojazd do szkół w rejonach ościennych lub poza miastem to ma szansę na całkiem dobrą szkołę :-)

      • 0 1

  • Wymądrzę się (1)

    po raz kolejny. Otóż dawno temu, ale jednak kilkanaście lat po wojnie, podstawówka kończyła się po 7 latach (czyli pierwsza reforma to 8- latka). Następny etap to liceum(4 - letnie ogólnokształcące i 5 - letnie zawodowe) lub technikum (5 - letnie). O przyjęciu decydowały oceny ze świadectwa plus egzamin wstępny (często, z uwagi na małą ilość miejsc np. do Liceum Plastycznego, odbywał się wcześniej niż do pozostałych szkół, więc ci, którzy się nie dostali, mogli startować do innej szkoły) . Do szkół zawodowych (3- letnich i przyzakładowych - 2- letnich) kryteria były różne (w zależności od ilości chętnych i miejsc w szkole), ale egzaminów wstępnych nie było. Po maturze - znowu świadectwo + egzamin wstępny na studia (5 -letnie; do szkół artystycznych wcześniej - mnóstwo chętnych, ograniczona ilość miejsc). Człowiek starał się mieć jak najlepsze oceny (bez korepetycji i rodziców pilnujących odrabiania lekcji!), zdawał te egzaminy, kończył studia i nie narzekał. Na każdym etapie edukacji toczyły się dyskusje, które z reguły dotyczyły "przeładowania programu". Cały ten wywód miał udowodnić, że nigdy uczniowi nie było słodko i łatwo, a jednak dawał radę. Tak będzie i teraz. Co nas nie zabije itd... Jeszcze tylko dodam, że nigdy nauczycielom, mimo bardzo złych warunków płacowych, często przeładowanych klas, nauczania na 3 zmiany, nigdy, powtarzam - nie przyszło im do głowy zostawiać uczniów samym sobie i walczyć "o swoje"...

    • 9 1

    • Love You!!!!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Neurologiczna

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Ptaki drapieżne to:

 

Najczęściej czytane