• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja 2022/23. W szkołach średnich otworzą nowe klasy?

Wioleta Stolarska
27 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
aktualizacja: godz. 11:10 (28 lipca 2022)
Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 2 sierpnia 2022 r. i potrwa do 4 sierpnia 2022 r. Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 2 sierpnia 2022 r. i potrwa do 4 sierpnia 2022 r.

Czy samorządy przygotują dodatkowe miejsca w szkołach średnich? W tegorocznej rekrutacji bierze udział 1,5 rocznika i mimo już zaplanowanych dodatkowych miejsc w placówkach, wielu kandydatów nie dostało się do żadnej z wybranych szkół. - Jeździmy od szkoły do szkoły, ale miejsc po prostu nie ma, a kolejka chętnych jest tak duża, że nie wiem co mam powiedzieć dziecku, przecież to, że uczniów jest więcej nie znaczy, że ono teraz ma zmieniać swoje plany - pisze nasza czytelniczka.



Szkoły średnie w Trójmieście - publiczne i prywatne


Aktualizacja 28.07 godz. 11.10
W gdyńskich szkołach średnich wstępnie przygotowano 2720 miejsca jednak liczbę miejsc zwiększono do 2944. Dodatkowe oddziały utworzone zostały w: I ALO, II LO, III LO, V LO, VI L O, VII LO, IX LO, X LO, XIV LO, XVII LO, ZSAE, ZSChiE, ZSET, ZSHG, CKZiU 1 i CKZiU 2 - w sumie powstały 23 dodatkowe oddziały dla (dodatkowych) 736 osób (w roku szkolnym 2021/22 oddziałów było 69, w roku szkolnym 2022/23 będą 92 oddziały).

- Jest tak duże zainteresowanie uczniów spoza Gdyni, że (po pierwszym etapie rekrutacji) nie dostały (nie znalazły przydziału) się 422 osoby z Gdyni i ponad 600 spoza Gdyni. Dziś (28.07 do godz. 15:00) uczniowie mają czas na potwierdzanie woli podjęcia nauki w konkretnej placówce. Z doświadczeń lat ubiegłych wynika, że część z nich jeszcze zmieni szkołę, bądź klasę. 29 lipca zostaną opublikowane listy przyjętych i nieprzyjętych uczniów do danej szkoły. Po tym terminie będzie wiadomo, w których placówkach i ile wolnych miejsc się pojawiło, ile osób nie znalazło się na żadnej liście. W swoich działaniach samorząd będzie przede wszystkim skupiać się na zapewnieniu miejsc gdynianom. Wynika to z faktu drastycznej zmiany w finansowaniu oświaty z budżetu państwa. Udział subwencji (zaangażowania środków centralnych) zmniejszył się tak drastycznie, że system zaczyna być finansowany w znacznej części ze środków gdynian i to właśnie przede wszystkim na naszych mieszkańcach będą koncentrować się działania - informuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


Czy w szkołach gdzie było bardzo duże zainteresowanie powinny powstać dodatkowe klasy?

Szkoły ponadpodstawowe w Trójmieście przygotowały w tym roku 321 oddziałów, w których planowo ma zostać przyjętych 8918 uczniów. Jednak jak słyszymy w szkołach i od samych kandydatów może się okazać, że to zdecydowanie za mało.

- Moja córka nie składała aplikacji do topowych liceów, ale w tym roku w odniesieniu do zeszłorocznej punktacji wzrosty progów są znaczne też w innych LO. Ciężko coś takiego przewidzieć. Gdyby miasto w marcu czy kwietniu powiadomiło o liczbie uczniów, jaka jest przewidywana na kolejny rok i ile jest miejsc w ogólniakach, to chociaż bym zahaczyła technika, gdzie moja córka dostałaby się spokojnie. Z tym że technika w Gdańsku swoje profile mają w 80 proc. skierowane dla chłopców. Dla dziewczynek technikum hotelarskie, gastronomiczne czy ekonomiczne? Dla mnie dwa pierwsze są słabe, w ekonomicznym tylko trzy klasy i oczywiście nie ma miejsc. Dlaczego nie ma więcej np. ekonomicznych, przygotowania przedszkolnego, pedagogicznego, administracyjnego itp. Coś alternatywnego dla ambitnych uczennic - pyta nasza czytelniczka. - Dodatkowo mieszkamy w dzielnicy Kiełpino Górne i tu trzeba zaznaczyć jak skomunikowany jest południowy Gdańsk, aby dzieci miały dostępne szkoły z Oliwy, Strzyży, Żabianki, Brzeźna czy Zaspy? Bardzo słabo! My również płacimy podatki w Gdańsku i też oczekujemy, że skoro miasto nie buduje szkół średnich, to chociaż proszę spowodować normalną komunikację dla naszych dzielnic - dodaje.

Rekrutacja 2022/23. Ile trzeba było mieć punktów, by dostać się do szkoły?



Dodatkowe miejsca do szkół ponadpodstawowych?



W rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Sopocie na rok szkolny 2022/2023, w uzgodnieniu z dyrektorami jednostek, miasto przygotowało dla absolwentów szkół podstawowych 418 miejsc w 16 oddziałach. 610 kandydatów wybrało sopockie szkoły w pierwszej preferencji.

- W związku z trudną sytuacją absolwentów szkół podstawowych, którzy pomimo osiągniętej wysokiej liczby punktów nie zostali zakwalifikowani do żadnej szkoły, w porozumieniu z dyrektorami przygotowujemy się w Sopocie do zwiększenia oferty rekrutacyjnej - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.
Łącznie 80 kandydatów będzie mogło podjąć naukę w:
I LO (klasa biologiczna) - 24 uczniów,
II LO (klasa matematyczna) - 24 uczniów,
III LO (klasa humanistyczna) - 32 uczniów.

Z kolei w Gdańsku ewentualne decyzje zostaną podjęte po tym, jak szkoły poinformują o wolnych miejscach.

- Sytuacja związana z rekrutacją jest na bieżąco monitorowana. Oczywiście są pomysły na ewentualne rozwiązanie wskazanej sytuacji, jednak w pierwszej kolejności musimy poczekać na informację o wolnych miejscach po złożeniu przez uczniów ostatecznych deklaracji woli nauki w danych szkołach - informuje Patryk Rosiński z gdańskiego magistratu.
W Gdańsku w tym roku w rekrutacji do szkół średnich zgłosiło się łącznie ponad 6800 osób, z czego 34 proc. to młodzież spoza Gdańska, a 104 to dzieci uchodźców z Ukrainy, które przystąpiły do egzaminu ósmoklasisty.

W jednym z gdańskich liceów usłyszeliśmy, że niektóre szkoły już myślą o utworzeniu dodatkowych klas, jednak potrzebują na to środków.

- Wiemy już, że nawet po rekrutacji uzupełniającej jest wielu uczniów, którzy mogliby się zakwalifikować i chcieliby się u nas uczyć. Wstępnie oceniliśmy, że mamy gdzie otworzyć dodatkowy oddział, bo mamy miejsce i nauczycieli, jednak to nie tylko nasza decyzja - słyszymy w gdańskim LO.
- Spodziewając się tegorocznej kulminacji roczników, zaplanowaliśmy znacznie większą liczbę klas pierwszych w gdyńskich szkołach - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Dlatego w tym roku dodatkowe klasy pojawiły się w większości liceów i kilku najbardziej popularnych technikach. Trzymamy rękę na pulsie i na bieżąco dopasowujemy naszą ofertę edukacyjną do zmieniających się potrzeb młodzieży. W tym roku nowością jest też duże zainteresowanie technikami, w niektórych progi są nawet wyższe niż w liceach.

Ranking szkół średnich Trójmiasto.pl. Najlepsze licea i technika 2022



Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich 2022/2023



Obecnie do 28 lipca kandydaci potwierdzają wolę podjęcia nauki w danej szkole dostarczając oryginał świadectwa ukończenia szkoły i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Listy przyjętych opublikowane będą w piątek 29 lipca. Dopiero w tym dniu będzie wiadomo, ile jest jeszcze wolnych miejsc i jaka liczba młodzieży poszukuje miejsca w szkole.

Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 2 sierpnia 2022 r. i potrwa do 4 sierpnia 2022 r.

Opinie (448) 3 zablokowane

  • Opinia wyróżniona

    Błędy edukacji (3)

    Na sytuację w szkołach złożyły się następujące czynniki:
    1. Nauczanie zdalne w I półroczu - kwarantanny, dwa tygodnie przed feriami, co przełożyło się na super oceny.
    2. Śmieszne egzaminy ósmoklasistów, których poziom był żenujący.
    3. 1, 5 rocznika.
    4. Przybysze zza wschodniej granicy
    Część tych "wybitnych dzieci", podkreślam, nie wszystkie, z punktami 155 i niżej nie poradzi sobie już w pierwszej klasie. I możecie mnie Państwo obrzucić błotem, ale szkoła średnia staje się coraz trudniejsza, nie mówiąc już o poziomie egzaminu maturalnego czy zawodowego.

    • 51 35

    • Nie zgodzę się tylko z 4 punktem Przybysze zza wschodniej granicy. Ukraińskie dzieci które zdały egzamin i przystąpiły do rekrutacji to zaledwie 104. Połowa z nich wybiera się do liceów a druga połowa do technikum i szkół branżowych. To nie ich obecność w rekrutacji do szkół średnich wywołała taki bałagan.

      • 39 3

    • 4. Przybysze zza wschodniej granicy - 100 osób, no faktycznie robi różnicę!

      • 3 2

    • Punktacja uwzględniająca naciągane oceny na świadectwach to pomyłka

      Nie poradzą sobie dzieci, którym na siłę wpisywano na świadectwie 5 i 6, które nie odzwierciedlają ich wiedzy, zabierając miejsca tym, które napisały bardzo dobrze egzaminy, będące wyznacznikiem faktycznych umiejętności.
      Wyniki egzaminów w Gdańsku wcale nie świadczą o tym, że były one proste.
      Średni wynik : język polski 64.14%, matematyka 65.85% , język angielski 78.28%. To jest potwierdzenie zupełnie odwrotnej rzeczywistości. Egzaminy nie były proste. Skąd więc taki wzrost progów punktowych? Złość dzieci i rodziców nie ma nic wspólnego z chorymi ambicjami, jak to próbują zaszufladkować niektórzy piszący.
      Oceny na wielu świadectwach zawyżone, do tego wpisywane konkursy często nie mające nic wspólnego z klasami, do których aplikowały dzieci i często także sprzed kilku lat, gdy dziecko już dawno nie uprawia danej dyscypliny. To jest po prostu niesprawiedliwe, bo zapominamy, że nie wszystkie dzieci mają predyspozycje czy wręcz możliwości zdrowotne, żeby uprawiać wyczynowo jakieś sporty. Czy dlatego mają być dyskryminowane? Osiągnięcia sportowe powinny być brane pod uwagę w klasach sportowych, malarstwo w szkołach plastycznych itp. , do tego wyłącznie wyniki egzaminów, które jednoznacznie pokazują kto jaką wiedzą dysponuje i punkty za świadectwo z paskiem. System prosty, sprawiedliwy. Dziwię się szkołom, że nie walczą o taki system i o takich uczniów.

      • 3 0

  • Na Południu Gdańska konieczna jest budowa szkół średnich (6)

    Przynajmniej jedno liceum, jedno technikum z różnymi profilami oraz jakieś szkoły zawodowe

    • 19 5

    • albo stworzenie oddziałów szkół które już istnieją !

      • 3 3

    • (4)

      Tylko kadry brak!

      • 6 1

      • (3)

        Będą podwyżki a nie jałmużna to będzie kadra

        • 9 1

        • Nie będzie podwyżek, na tym polega bajer. (2)

          Inflacja wynosi 15%, część szkół dostała fundusze na 4% podwyżki, a w części cisza.

          • 3 0

          • (1)

            To będą braki kadrowe coraz większe. Nauczyciele w coraz większej liczbie będą zmieniać zawód.

            • 3 0

            • Za to dla posłów podwyżki znowu będą! Na prowadzenie biura dostaną również więcej kasy, bo to ważniejsze niż fakt, iż brakuje 20 000 nauczycieli!

              • 2 0

  • za wynik sportowy do 20 max mogła przyznać szkoła, wg własnego uznania.

    Za laureata czy finalistę ze Zdolnych z Pomorza..0 punktów...wystarczyło w wojewódzkich w zbiorówce czegoś tam, zdobyć wyróżnienie i były punkty, za godz przed książkami w konkursie Zdolni ..zero punktów

    • 7 0

  • słabe to (2)

    Po pierwsze jak to możliwe że do szkół w trójmieście nie dostało się 1000 osób a wolnych miejsc jest 500?
    Coś chyba nie tak z tą rekrutacją skoro dzieci, które miały około 150 pkt. mają iść do szkoły branżowej....
    przecież większość osób nie stać na prywatne szkoły a mam wrażenie że chyba o to chodziło....
    Zastanawiam się kto komu chciał zrobić na złość i coś pokazać kosztem dzieci - miasto, ministerstwo?
    Proszę aby trojmiasto.pl dalej interesowało się tym tematem....

    • 13 3

    • Brawo Trójmiasto.pl

      Dobrze, że interesujecie się tematem! Tak trzymać i informować prosimy na bieżąco o sytuacji.

      • 9 0

    • Chyba w czerwcu tego roku Rzad

      zmienił przepisy dotyczące obowiązku edukacji która kończy się uwagana szkole podstawowej w której mozna się uczyć do Max 18roku życia . Tak rozumiem brzmienie tej ustawy

      • 1 0

  • (3)

    Przykre, ze Minister Edukacji, łącząc roczniki nie pomyślał o zwiększeniu liczby miejsc w szkołach średnich. Młodzież , która nie dostała się do żadnej wybranej szkoły znowu przeżywa ciężkie chwile, bo co dalej ? Rząd skazał ich na brak możliwości dalszej edukacji, która gwarantuje Konstytucja !!! Brak slow

    • 15 6

    • Pretensje prosze mieć do rządów PO-PSL.

      • 4 10

    • samorząd a nie rząd odpowiada za miejsca w szkołach.

      • 5 2

    • Skargi i zażalenia...

      w tej sprawie to do rządu PO-PSL, który wepchnął tyle dzieci w jednym roczniku....
      Inna sprawa, że następcy nic z tym nie zrobili....

      • 3 2

  • wina miasta (2)

    dlaczego miasto nie poczuwa się do odpowiedzialności za taki stan rzeczy - to nasz magistrat odpowiada za liczbę miejsc w szkołach, jak czytam że to wina reformy minister Zalewskiej to nie wiem czy śmiać się czy płakać ....
    Mam pytanie kiedy ta reforma była przeprowadzona wczoraj? Chyba był czas na przygotowanie się do Tej sytuacji.... Szkoda mi tych którzy nie mają miejsca w szkole czy ktoś pomyślał jak te dzieci się czują, był/była dobrym uczniem i nie ma dla nich miejsca....

    • 19 3

    • A jak była średnim albo słabym uczniem to już w porządku?

      • 3 2

    • Czemu wina miasta?

      Jakby wyrzucić wszystkich spoza miasta to każdy miałby miejsce. Może winne są ościennych gminy które żerują na miejskiej edukacji? Podatki biorą, a szkół nie budują. Subwencja pokrywa jedynie 50% kosztów.

      • 0 2

  • może warto poszukać rozwiązania (2)

    Czy nie można utworzyć dodatkowych oddziałów - podobno są szkoły które są w stanie tak zrobić....

    • 7 3

    • Kim pracować?

      Problemem jest również brak nauczycieli! Kto będzie uczyć te dzieci? Za jałmużnę nikt pracować nie chce, trudno się dziwić. Zamiast poprzeć strajk, rodzice psy wieszali na nauczycielach. Teraz są efekty

      • 4 0

    • Jeżeli szkoła potrafi to zrobić

      bez szkody dla uczniów, którzy są już przyjęci to OK. Jeżeli ma nauczycieli i sale OK. Ale jeżeli wiązałoby się to z nauką na dwie zmiany to nie jest to żadne rozwiązanie i nie powinno to mieć miejsca

      • 0 0

  • Samorządowcy pięknie łamią prawo. Nie ma rejonizacji i nie można brać pod uwagę miejsca zameldowania podczas rekrutacji. Tylko punkty!!!

    • 6 7

  • szlachta (1)

    wszyscy pchają się do liceów. a branżówki dają dobry zawód. można potem zrobić uzupełniające technikum i maturę. i iść na studia. winę za ten chaos ponoszą wyłącznie rodzice z rozdętym ego.

    • 9 18

    • O jakim technikum po zawodówce mowa?

      Bartoszewicz z gdyńska spolka w tym roku nie otwiera żadnego technikum po zawodówce! Młodzież lat 16-18 może się uczyć praktycznie jedynie w liceach zaocznych w ludźmi dorosłymi

      • 0 0

  • (5)

    Dwie zmiany w szkołach i przepracowani nauczyciele to będzie norma w tym roku szkolnym. Wszystko dlatego, że samorządowcy nie potrafili obliczyć ile miejsc trzeba w szkołach. Brawo PO!

    • 16 6

    • Już są przepracowani, ciągną po 1,5 etatu. (4)

      • 8 2

      • ichniego etatu - 18 godzin (3)

        • 4 6

        • 45 godzin

          • 3 0

        • Bzdura (1)

          A Robert Lewandowski pracuje tylko 2 razy po 45 minut na tydzień. Małysz tylko w sezonie 28 razy po 25 sekund.
          Brawo!
          Tak impertyneci brylują na forach.

          • 6 1

          • A tak naprawdę

            W punkt! Na pewno z buta można wejść do klasy i naparzać materiał do matury rozszerzonej ot tak,
            z marszu! A tam ponad 30 osób i połowa jak nie dysleksje, to problemy emocjonalne i inne sprawy, indywidualizować trzeba. Dlatego etat nauczyciela ma tyle godzin ile ma.

            • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta spotkasz w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

 

Najczęściej czytane