• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szkoły chcą monitoringu

Mariusz Kurzyk
7 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Trójmiejskie gimnazja zaczęły składać zapotrzebowanie na dofinansowanie monitoringu, ale to nie jedyny sposób w jaki szkoły radzą sobie z problemami bezpieczeństwa. Dyrektorzy szkół przyznają, że robią, co mogą, aby zadbać o uczniów.

- Mamy dyżury nauczycielskie i przeprowadzamy ciągłe rozmowy z uczniami - zapewnia Marzena Wiercioch, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 41 w Gdańsku. - Często organizujemy pogadanki z policją i strażą miejską. Praktycznie nie ma zajęć, aby ten temat nie był poruszany. Mamy też strażnika drogowego, który pomaga dzieciom w przejściu przez ulicę.

Tak jest od lat

Gimnazjum nr 1 w Gdyni wprowadziło bardziej rygorystyczne zasady. Ale, jak zapewnia dyrekcja... sprawdzają się.

- Na tym punkcie wszyscy jesteśmy przeczuleni - przyznaje Ewa Wołowska, dyrektor szkoły. - Wprowadziłam dodatkowe dyżury nauczycielskie po dzwonku, a ochrona nie wypuszcza uczniów bez pokwitowania podpisanego przez nauczyciela. Zdarza się, że próbują fałszować podpisy. Mamy też pogadanki na godzinach wychowawczych i w każdym roku szkolnym ćwiczymy ewakuację w przypadku alarmu.

Poza tym uczniowie, którzy źle się poczują, mogą opuścić szkołę tylko za zgodą rodziców. - Rodzic wyraża zgodę, żeby jego dziecko samo wróciło do domu, albo zamawiamy taksówkę. Mamy zaprzyjaźnionego kierowcę. Być może nie wszystkim to się podoba. Trudno, tak jest od lat - dodaje Ewa Wołowska.

Szansą na zwiększenie bezpieczeństwa ma być monitoring. Kuratorium oświaty już rozpoczęło przyjmowanie wniosków.

Pozytywnie

- Czy jest potrzebny? Myślę, że są miejsca, które należy obserwować. Nie są to może całe gimnazja, ale np. boiska szkolne. Dyrektorzy szkół wiedzą najlepiej - przyznaje Marek Strociak, pomorski wicekurator oświaty.

Jest szansa na to, że wnioski trójmiejskich szkół zostaną rozpatrzone pozytywnie. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma pomóc finansować takie przedsięwzięcia w gimnazjach w całej Polsce. Przeznaczyło na to aż 40 mln zł.

- Staramy się robić wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym - mówi Dominika Przybylska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Stąd m.in. coroczne działania policji pod nazwą "Bezpieczna droga do szkoły".

Opinie (28) 2 zablokowane

  • monitoring i ochrona w szkołach to nie jest wyjście.
    to nawet nie jest wychowywanie..

    .. choć realia wskazują na to ze to dobry pomysł, to jest to najgorsze wyjście!

    w szkołach zawodowych i technikach gdzie poziom nauczania jest niski, owszem, bo tam z regóły chodzi mlodzież trudna z "dzikich dzielnic" i "trudnych domów"

    ps. mundurki, mundurkami.. to estetyka..
    lecz nie ma zamysł mentalnego.. nauczycielom trzeba przywrócic ich prawa w takim stopniu by mogli mieć wpływ a nie tylko ostrzegać bez żadnego zabezpieczenia.

    a uczeń ? tenz kolei powinienmieć trochę okrojone prawo.
    tu się kiedyś zgubiła kadra ludzi odpowiedzialnych za przywileje !

    • 0 0

  • to prostrze nic się wydaje

    wystarczy wysłać policję i straż miejską w odpowiednie miejsca przy szkole !
    oni nie robią nic poza wypisywaniem mandatów za parkowanie,a nie tego chyba my jako społeczeństwo oczekujemy ?!
    wyjątkami od rególy są pojedyńcze i sporadyczne zatrzymania, a na uliczach nie ejst bezpiecznie.

    taki o to policjant, chodził by koło szkoły i patrzył po zakamarkach czy uczniowie nie popalają po kątach, nie biją się itp.

    ps. rozmowy z policją w tym wieku nie dają dużego efektu (wręcz zerowy), te lekcje są nudne i nie skupiają uwagi lub dotyczą tematów z rególy znanych i doświadczonych przez wszytkich).

    • 0 0

  • Nic nie pomoże.

    Najpierw należałoby nauczyć szacunku do drugiego człowieka, a nie jakieś tam ``bez stresowe wychowanie`` to jest główna przyczyna cyrku.Teraz w głowach się poprzewracało i każdy zasłania się tym, że ktoś wobec niego nie ma prawa a on zna swoje prawa ma prawo postąpić tak a nie inaczej, zapominają o swoich obowiązkach

    • 0 0

  • "chodzil by" "o to" "rególy"

    Nie bedziesz studentem, póki nie opanujesz ortografii. 3 błędy w tak krótkiej wypowiedzi, nie licząc interpunkcji, to oblana matura :))

    • 0 0

  • hahahhahah

    "Przez pierwsze dni września o bezpieczeństwo najmłodszych przy szkołach dbała policja. W trakcie roku szkolnego ten obowiązek należy do nauczycieli."

    Ej moze te głupie mendy by sie zajeły czym pozytecznym. kazdy głupek moze machac reka. No ale coz niebieski mundor mowi sam za siebie hahah znow beka z was :D :D :D :D

    • 0 0

  • Przyszły nauczycielu:))))

    Rozbawiłeś mnie do łez Twoją dziecięcą wypowiedzią (zarówno pod względem treści jak i błędów ortograficznych).

    • 0 0

  • N I C E

    Podobaja mi sie zasady szkoly z Gdyni jak w USA.

    • 0 0

  • bardzo dobrze z tymi kamerami.i ochrone powinna miec kazda szkoła.tepic dilerow i bachory ktore teroryzują słabszych uczniów,cwaniactwo,palenie papierosów itp.ale to itak pewnie h..a da,dzieci sa takie cwane i wredne ze kamery oszukaja.lepsza byłaby ochrona.

    • 0 0

  • Wychowanie jest powoli zastepowane monitoringiem.

    Jak widac z wypowiedzi studenta-przyszlego nauczyciela, nalezy zacząc od monitoringu lekcji jezyka polskiego!Ci nauczyciele niczego chyba dzisiaj nie uczą.

    • 0 0

  • Policjant to na ulicy, ale w szkole?? Tak wychować, zeby

    sami dbali o bezpieczeństwo, i szanowali się wzajemnie to nie bedzie takich problemów. Dawniej było bez ochrony, monitoringu, jeden nauczyciel na całą bandę (kilkanaście klas na jednym korytarzu) dzieciaków na przerwie i... spokój był! A nauczyciel był szanowany, miał poważanie, tak poprostu, nie musiał bić, dzwonić do rodziców i policji wzywać. Jedno było inne - dzieci miały pojęcie o tolerancji, i poszanowanie godności i nietykalności innych wyssane z mlekiem matki, a dziś... szkoda literek . Owszem, zdażały się bójki, szarpaniny i popalanie petów w kibelku, ale na to radą był nauczyciel, który się nie bał.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

I Ogólnopolska Konferencja Ginekologii, Położnictwa i Chorób Piersi MEDFEM

konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co to jest rolnictwo ekologiczne?

 

Najczęściej czytane