• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obowiązkowa matematyka załatwi problem?

Maciej Goniszewski
15 listopada 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Gimnazjaliści powinni zacząć uczyć się porządnie matematyki - powód? Coraz mniej jest kandydatów na studia na kierunkach technicznych i rektorzy szkół wyższych zrzeszonych w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich chcą przywrócenia obowiązkowej matematyki na maturze. Jak wynika z badań Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (PISA), polscy uczniowie mają wykute wzory na pamięć, za to nie radzą sobie z rozwiązywaniem zadań wymagających kreatywnego i abstrakcyjnego myślenia.

W tym roku rozpoczął się niż edukacyjny - co oznacza, że z każdym rokiem do szkół wyższych papiery składać będzie coraz mniej studentów. Już teraz kłopoty z naborem mają uczelnie oferujące studia na kierunkach ścisłych, technicznych. Na niektóre kierunki zarówno Politechnika Gdańska, jak i Uniwersytet Gdańskie robiły w tym roku dodatkowe nabory ponieważ miały za mało chętnych.

Politechnika Gdańska studentom I roku proponuje dodatkowe zajęcia z matematyki, żeby mogli nadrobić zaległości. Podobnie Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

- Z umiejętnością samodzielnego, logicznego i precyzyjnego myślenia człowiek się nie rodzi. Jeżeli już to geniusz. Generalnie tego trzeba się nauczyć - powiedział Radiu Złote Przeboje prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej.

Jak wynika z testów Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (PISA) polscy uczniowie, choć nie są najgorsi wśród uczniów 49 krajów, mają - jak podała Polska Agencja Prasowa - problemy z zadaniami wymagającymi wysunięcia hipotezy, wymyślenia sposobu rozwiązania i formułowaniu własnych wniosków, a także z zadaniami wymagającymi abstrakcyjnego myślenia.

Rektorzy szkół wyższych zrzeszonych w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich chcą przywrócenia na egzaminie maturalnym jako obowiązkowej matematyki.

- Zdawałam obowiązkową matematykę na maturze w klasie o profilu ogólnym. Dla tych, którzy jej nie lubili to był koszmar. Nikt, tylko dlatego, że matematyka była obowiązkowa na maturze, nie myślał automatycznie o pójściu np. na politechnikę. Może trzeba zmienić nudny sposób nauczania przedmiotów ścisłych? - mówi Marzena Urbańska.

O tym, że o przedmiotach ścisłych można mówić sposób, który zainteresuje młodzież świadczy choćby spora liczba słuchaczy - młodzieży gimnazjalnej i licealnej na wykładach z fizyki (tytuł wykładów np. Fizyka dźwięków. Fala tańcząca) czy chemii (np. temat "bajka o Kopciuszku (dializa)" prowadzonych przez wydziały UG.
Maciej Goniszewski

Opinie (80)

  • mam umysł ścisły, a nie humanistyczny

    po co mam zdawać maturę z polskiego?...

    Matma jest potrzebna moim zdaniem

    • 0 0

  • Absolutnie przywrocic mature z matematyki!Wszyscy ci pseudohumanisci:ja mam umysl humanistyczny, ja matematyki nie pojmuje-hahahhahaha.Wybaczcie, ale ci co tak mowia, to od prawdziwego humanisty stoja tak daleko jak gdansk od rzymu.Jakos nasi rodzice zdawali mature z wszystkich przedmiotow:matematyki, polskiego, chemi, biologi, etc.I prosze porownac sobie poziom wiedzy pokolenia powojennego a obecnego.Prawda jest taka, ze obecnie zdaje mature i dostaje sie na studia prawie kazdy(przepraszam za okreslenie)burak.Ktos kto ma problemy z logicznym mysleniem na poziomie podstawowym nie powinien wybierac sie na studia.PRAWDZIWY HUMANISTA WYBIERA NAUKI HUMANISTYCZNE GDYZ SA ONE JEGO PASJA, A NIE DLATEGO ZE NIE RADZI SOBIE ZE SCISLYMI!

    • 0 0

  • do skwary

    Zastanawiam się teraz ilu humanistów czyta opinie i zastanawia się co to jest miejsce zerowe i to jeszcze w funkcji kwadratowej !!!

    • 0 0

  • hmmm,

    ośmielę się postawić tezę, że nie jesteśmy albo humanistami, albo umysłami ścisłymi. Jesteśmy albo bardziej, albo mniej zdolni...najczęściej jest bowiem tak, że umysł ścisły nie ma żadnych problemów z przedmiotami humanistycznymi (jestem tego przykładem i takich przykładów wokół mam sporo). Dlatego też uważam, że kształcenie w kierunku matematycznym powinno być obowiązkowe, przynajmniej do poziomu matury, a ile zostanie w głowie...to już sprawa indywidualna. Matematyka - to nauka MYŚLENIA, bardzo przydatna i niezbędna w życiu. Pomijając sytuacje "na wysokim szczeblu" daje choćby tak prozaiczne możliwości, jak prawidłowe obliczenie ilości rolek tapety do wytapetowania pokoju.

    • 0 0

  • Myślę, że Pan Rachoń nie bardzo rozumie problem, o którym mówi. To, że nasza szkoła nie przygotowuje ani do studiów, ani do życia, wiedzą chyba wszyscy. A fakt zdania matury, czy dostania się na studia zawdzięcza się korepetycjom, z których korzystają nie tylko słabi uczniowie, ale również ci najlepsi. Któż wymyślił tę masę teorii i nie potrzebnych detali, które uczeń zapomina natychmiast po klasówce, a gdzie praktyka, moze lepiej było by uczyć generalnych wiadomości, a potem dzielić na specjalizacje, tak jak to jest w szkołach w innych krajach. Drugą sprawą jest jakość studiów. Miałam doczynienia z Politechniką za jej lepszych czasów i nie uważam, żeby przygotowała mnie do pracy.

    • 0 0

  • Rekrutowałam do pracy absolwentów Politechniki, którzy wiedzę teoretyczną mieli dużą, dyplomy zdane na czwórkę lub piątkę, ale niestety nie potrafili sobie poradzić z najprostszymi praktycznymi zadaniami, bo tego się nie uczy na PG. Myślę, że większość przedmiotów istnieje z powodu potrzeby zapewnienia etatów wykładowcom. Oszczędza się natomiast na umiejętnościach praktycznych, nauce języków, choć to w obecnej dobie jest najważniejsze. A ponadto sposób traktowania studentów jest skandaliczny, wykładowcy zamykają przed nimi swoje gabinety, żeby im "bydło" nie przeszkadzało. Dlaczego inne uczelnie mogą traktować studenta jak człowieka. Nieładnie Politechniko.

    • 0 0

  • Matematyka jest zawsze przydatna. W dzisiejszych czasach nigdy nie wiadomo, co się będzie robić po szkole. Nie ma żadnej gwarancji na pewny etat na całe życie, zwłaszcza dla tzw.humanistów (nie lubienie matmy to pewnie główny i jedyny powód na takie samookreślenie).

    Świat robi się coraz brutalniejszy, kto nie chce skończyć jako parobas-półniewolnik, musi mieć jakieś atuty w ręku. Znajomości, "chodów" i "dojść" też nie dla wszystkich starczy. Kto kiedyś zacznie prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, powinien umieć porównać warunki kredytów, bo inaczej zostanie oszukany.

    • 0 0

  • Gdy by wprowadzono obowiązkowe egzaminy z Logiki

    to 90% INż i Matematyków ( dydaktyków) oblała by to z kretesem!! Nie mówię tu o rozwiązywaniu zadań tylko o rozwiązywaniu realnych problemów logicznych!!!!

    PS- z obowiązkowym WF-em na maturze to dobry pomysł, a Czytać z nut to powinien umieć każdy maturzysta!!
    Dobre było by też obowiązkowe zdawanie Łaciny, bo Angielski bez znajomosci Podstaw Łaciny nie gwarantuje mozliwosci posługiwaniem się właśnie językiem Angielskim.
    Do tego jeszcze obowiązkowy przedmiot "Kaligrafia" bo wspołczesne społeczeństwo bazgrze, że nie można roczytac!! Sczególnie polecam to kandydatom na studia medyczne!! Pozdrawiam!!!

    • 0 0

  • żółta rzeka

    Azjaci to bardzo ambitni ludzie. W Ameryce elity na uniwersytetach i wielkich firmach to często emigranci z Tajwanu, także uciekinierzy z Wietnamu. Znana to sprawa, że dzieci imigrantów to najlepsi uczniowie w amerykańskich szkołach. Jako negatywny kontrprzykład można tu wskazać na arabskich imigrantów we Francji.

    • 0 0

  • wzory, wzory, wzory,...

    Nie przesadzajcie z tym wkuwaniem; wszystkie wzory da sie z powodzeniem wyprowadzic, trza tylko chciec logicznie myslec. A co do nauczania matematyki w szkolach jest coraz lepiej. Problem polega wedlug mnie na tym, ze sie utarlo to niessczesne powiedzenie 'nie mam scislego umyslu' i juz sprawa zalatwiona, a co jesli niedlugo zacznie sie mowic 'nie mam polonistycznego umyslu'? - i czytac nie musze umiec. Mam corke w V klasie szkoly postawowej i wiekszosc jej rowiesnikow nie potrafi przeczytac paru zdan. Pewnie dlatego ze nie maja scislego umyslu heh; )

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Piknik "Rodzina, Zdrowie, Nauka = Merito"

w plenerze, warsztaty, kiermasz, zajęcia rekreacyjne

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jemioła nie jest:

 

Najczęściej czytane